Ubezpieczenie szkolne (NNW) dzieci i młodzieży – jak wybrać?

Ubezpieczenie szkolne (NNW) dzieci i młodzieży - jak wybrać? 

 

Co roku w szkole dochodzi do ponad 60 tysięcy wypadków dzieci i młodzieży. To więcej niż wypadków drogowych zgłoszonych policji. Przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń ma chronić dzieci tzw. ubezpieczenie szkolne. Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie szkolne dzieci i młodzieży? Czy zakup ubezpieczenia dziecka w szkole jest obowiązkowy? Czy  Ty jako rodzic masz prawo ubezpieczyć dziecko we własnym zakresie ?  Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie szkolne dzieci i młodzieży?

Zanim wyślesz dziecko do szkoły czy na trening zadbaj o jego bezpieczeństwo.

Czy zakup ubezpieczenia w szkole jest obowiązkowy?

Wielu rodziców opłaca składki na ubezpieczenie NNW dziecka w szkole ze względu na przyzwyczajenie i wygodę. Atrakcyjna wydaje się także cena, zwykle nie przekraczająca 50 zł/rok. Często rodzice nie wiedzą, że z takiego ubezpieczenia można zrezygnować i w podobnej cenie wybrać samodzielnie optymalne ubezpieczenia dostosowane do potrzeb dziecka. Rezygnując z zakupu ubezpieczenia w szkole, nie trzeba składać pisemnej rezygnacji wyjaśniającej decyzję czy przedstawiać polisę wykupioną gdzie indziej.

Polisy proponowane w szkołach to polisy grupowe, zwykle obejmujące tylko zakres podstawowy ubezpieczenia bez rozszerzeń np. o uprawianie sportu. Niska składka to zazwyczaj niska suma ubezpieczenia. Skutkuje to niewysokim odszkodowaniem nie pokrywającym zwykle kosztów leczenia i rehabilitacji. Podczas gdy wybierając polisę samodzielnie możesz negocjować jej warunki, zakres i cenę.  W praktyce ubezpieczenie zakupione w szkole nie spełnia swojego zadania i daje iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa. Korzystniej jest więc wybrać ubezpieczenie samodzielnie.

klofta ubezpieczeniaO mnie

Nazywam się Maciej Klofta od ponad 20 lat działam w branży ubezpieczeniowej. Jestem specjalistą od ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych, firmowych i życiowych.

Z zamiłowania aktywnie gram w golfa i jestem zaangażowanym działaczem Gorzowskiego Klubu Golfowego.Na co dzień pomagam innym w dbaniu o to co dla nich najważniejsze. Dzielę się tym co wiem i tym co mnie inspiruje. Na moim blogu znajdziesz darmowe narzędzia i materiały, które ułatwią Twoje codzienne życie.

Musisz przeczytać

samolot, globus, laptop

Ubezpieczenie na wakacje – o co warto zadbać?

Planując wakacje, większość osób skupia się na znalezieniu ciekawego miejsca oraz komfortowego noclegu. Niestety mało kto przywiązuje większą wagę do zadbania o odpowiednie ubezpieczenie, powołując się na to, że bardzo …

0 komentarzy

Co warto wziąć pod uwagę gdy chcemy wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie jest niezwykle przydatne i daje naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy mowa o polisie na życie, na nieruchomość, czy na samochód. Dzięki odpowiednio dobranemu ubezpieczeniu można odetchnąć …

nowe przepisy drogowe

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022 roku   We wrześniu zmotoryzowanych czeka kolejna zmiana przepisów drogowych. Od 17 września za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać nawet 15 punktów karnych! …

0 komentarzy
ubezpieczenie szkolne

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie dla dziecka?

Rezygnacja z ubezpieczenia grupowego proponowanego przez szkołę nie powinna być równoznaczna z rezygnacją z ochrony dziecka. Jeżeli nie ubezpieczamy dziecka w szkole należy samodzielnie wykupić ubezpieczenie NNW  dziecka. Dlatego, że taka polisa zapewni środki na leczenie i rehabilitację w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Każde ubezpieczenie NNW stanowi zabezpieczenie zdrowia i życia dziecka.

Tzw. ubezpieczenie szkolne jest przeznaczone nie tylko dla dzieci szkół podstawowych. Z ubezpieczenia NNW mogą skorzystać osoby podejmujące naukę w różnych typach szkół – ponadpodstawowych, policealnych, wieczorowych czy na studiach. Polisę można również zakupić dla przedszkolaków czy dzieci uczęszczających do żłobka.

Przed zakupem polisy należy bardzo dokładnie zapoznać się z OWU  : zakresem i wyłączeniami, ponieważ każdy ubezpieczyciel oferuje inne warunki ubezpieczenia.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne dzieci i młodzieży?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest zależny od wybranego przez nas towarzystwa ubezpieczeniowego i wariantu ubezpieczenia. Wypłacone odszkodowanie będzie zależało od wybranej przez nas sumy ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia tym kwota wypłacona za 1% uszczerbku na zdrowiu jest wyższa. Ubezpieczenie NNW w wariancie podstawowym gwarantuje  zwykle wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku doszło do:.

 • urazów i trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • śmierci ubezpieczonego.

Ubezpieczenie obejmuje w zależności od wybranego wariantu najczęstsze wypadki i zdarzenia, które mogą przydarzyć się dzieciom np.:urazy głowy, narządu wzroku i słuchu, urazy kończyn, utratę zębów czy ukąszenie przez kleszcza.

Podstawowe warianty ubezpieczenia można rozszerzyć o dodatkową ochronę :

 • pobyt w szpitalu,
 • pokrycie kosztów rehabilitacji,zakupu okularów czy kosztów leczenia,
 • pogryzienia przez zwierzę,
 • porażenia i zatrucia,
 • wystąpienie poważnej choroby, np. oponiak, niewydolność nerek,sepsa.

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje razem z ubezpieczeniem NNW usługi assistance. Dla przykładu ubezpieczenie PZU Szkolne i  PZU Edukacja gwarantuje:

 • pomoc medyczną, np. domowe wizyty lekarza i pielęgniarki,
 • transport medyczny,
 • pomoc psychologa,
 • zorganizowanie pomocy rehabilitacyjnej,
 • pomoc pielęgnacyjną po hospitalizacji,
 • dostawę drobnego sprzętu rehabilitacyjnego lub medycznego albo leków przepisanych przez lekarza,
 • indywidualne lekcje w domu – jeśli dziecko nie może chodzić do szkoły dłużej niż 10 dni,
 • konsultacje przez infolinię medyczną.

 

ubezpieczenie domu gorzów

Kiedy działa ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży? 

Ubezpieczenie szkolne dzieci i młodzieży działa przez 12 miesięcy w roku. Oznacza to, że dziecko jest ubezpieczone także podczas wakacji, ferii zimowych, przerw świątecznych, wycieczek, zajęć dodatkowych czy pobytu w domu. Warto jednak zapoznać się szczegółowo z warunkami jakie proponuje firma ubezpieczeniowa. Niektóre ubezpieczenia NNW szkolne chronią też dziecko podczas pobytu za granicą.

Jakie ubezpieczenie NNW wybrać?

Ubezpieczenie dziecka bezsprzecznie powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb i stylu życia dziecka. Jeżeli Twoje dziecko uprawia dodatkowo sport istotne będzie, czy ubezpieczenie obejmuje wyczynowe uprawianie sportu. Wybierając polisę przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres świadczeń podstawowych chroniących w przypadku wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Niewątpliwie ważną kwestią będzie to, czy ubezpieczenie zapewnia świadczenie szpitalne oraz jaka kwota zostanie wypłacona za 1% uszczerbku na zdrowiu. Należy zwrócić uwagę  także na oferowane przez firmę ubezpieczeniową usługi assistance,które w momencie wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego okazują się bardzo potrzebne.

Przed podpisaniem umowy przede wszystkim należy zapoznać się z OWU i wykluczeniami  proponowanymi przez ubezpieczyciela.

 

Znajdziesz mnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *