OC motocykla-ile wynosi kara w 2022 roku?

OC motocykla-ile wynosi kara w 2022 roku?


 

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Czyli jej posiadanie jest obligatoryjne nie tylko dla właścicieli samochodów, ale i dla właścicieli jednośladów. Obowiązek ubezpieczenia powstaje wraz z momentem nabycia pojazdu. Brak ważnego OC może wiązać się z wieloma konsekwencjami, głownie finansowymi. Ile wynosi kara za brak OC motocykla? Czy warto zatem ryzykować brakiem polisy?

 

 

 

OC motocykla

Ile wynosi kara za brak OC motocykla w 2022 roku?

 

Kary za brak obowiązkowego OC nie są nakładane uznaniowo. Nakładane są zgodnie z taryfikatorem w oparciu o ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Właściciele motocykli, którzy otrzymali wezwanie do zapłaty, nie mają zatem możliwości negocjowania nałożonej opłaty. Ich wysokość ustalana jest każdego roku, a uzależniona jest od ustalanej corocznie przez rząd płacy minimalnej. W 2022 roku płaca minimalna wzrosła do 3010 złotych brutto, dlatego też wzrosła wysokość kary za brak OC. Liczba dni, przez które motocykl pozostaje bez ubezpieczenia, ma wpływ na wysokość opłaty karnej. Właściciele motocykli, którzy nie posiadają ubezpieczenia  mniej niż 3 dni, za brak polisy zapłacą 200 złotych. W przypadku, gdy brak ubezpieczenia będzie wynosił od 3 do 14 dni, kara wyniesie  już do 500 złotych. Najwięcej zapłacą ci, którzy z ubezpieczeniem pojazdu spóźnią się powyżej 14 dni –  1000 złotych.

Kto nalicza i pobiera kary za brak OC motocykla?

W Polsce do wystawiania kar za brak OC motocykla uprawniony jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny(UFG). Obok kontroli posiadania przez właścicieli pojazdów ubezpieczenia OC zadaniem UFG  jest także zaspokajanie roszczeń osób poszkodowanych z polis sprawców. Na stronie UFG możemy sprawdzić czy dany pojazd posiada aktualną polisę obowiązkowego OC (baza OC/AC). Wystarczy posiadać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Za pośrednictwem strony, po założeniu konta, można uzyskać  również dostęp do szczegółów sprawy (Dostałem wezwanie).

 

OC motocykla

Ubezpieczenie OC komunikacyjne: kiedy trzeba ubezpieczyć pojazd?

Obowiązek ubezpieczenia pojazdu mechanicznego spoczywa na jego właścicielu. Pojazd należy ubezpieczyć niezwłocznie po zarejestrowaniu, nieważne czy jest to samochód, czy  motocykl. Nawet jeśli z motocykla korzystamy kilka razy w roku musimy wykupić polisę OC. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

 

 

Czy kary za brak OC motocykla można uniknąć?em

Dostałeś  od UFG wezwanie do zapłaty kary za brak ubezpieczenia? W pierwszej kolejności sprawdź, czy na pewno musisz zapłacić karę. Może się zdarzyć, że nałożona kara jest wynikiem błędu. Dlatego  zwykle UFG wzywa do przedstawienia dokumentów potwierdzających zawarcie umowy OC. Jednak, gdy kara za brak OC motocykla jest słuszna, trzeba ją zapłacić. Można spróbować  ewentualnie rozłożyć ją na raty lub umorzyć.  Aby to zrobić należy pobrać stosowny wniosek ze strony UFG. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Pod uwagę zwykle brane są sytuacja majątkowa i życiowa osoby, która ma zapłacić karę.

 Pamiętaj ,że zapłacenie kary za brak OC motocykla nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy OC.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje także, że roszczenia z tytułu kar za brak OC ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia kontroli, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia kalendarzowego, w którym właściciel motocykla nie wykupił polisy.

 

klofta ubezpieczeniaO mnie

Nazywam się Maciej Klofta od ponad 20 lat działam w branży ubezpieczeniowej. Jestem specjalistą od ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych, firmowych i życiowych.

Z zamiłowania aktywnie gram w golfa i jestem zaangażowanym działaczem Gorzowskiego Klubu Golfowego.Na co dzień pomagam innym w dbaniu o to co dla nich najważniejsze. Dzielę się tym co wiem i tym co mnie inspiruje. Na moim blogu znajdziesz darmowe narzędzia i materiały, które ułatwią Twoje codzienne życie.

Musisz przeczytać

samolot, globus, laptop

Ubezpieczenie na wakacje – o co warto zadbać?

Planując wakacje, większość osób skupia się na znalezieniu ciekawego miejsca oraz komfortowego noclegu. Niestety mało kto przywiązuje większą wagę do zadbania o odpowiednie ubezpieczenie, powołując się na to, że bardzo …

0 komentarzy

Co warto wziąć pod uwagę gdy chcemy wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie jest niezwykle przydatne i daje naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy mowa o polisie na życie, na nieruchomość, czy na samochód. Dzięki odpowiednio dobranemu ubezpieczeniu można odetchnąć …

nowe przepisy drogowe

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022 roku   We wrześniu zmotoryzowanych czeka kolejna zmiana przepisów drogowych. Od 17 września za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać nawet 15 punktów karnych! …

0 komentarzy

Znajdziesz mnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *