Ubezpieczenia komunikacyjne-kolejna zmiana

Ubezpieczenia komunikacyjne

- zmiana od 17 czerwca 2022


Od 17 czerwca 2022 roku wchodzi w życie zmiana przepisów o mandatach i punktach karnych. Firmy ubezpieczeniowe będą mogły pozyskiwać wgląd w historię mandatów i punktów karnych. Ubezpieczyciele będą mogli podwyższyć składkę za ubezpieczenia komunikacyjne- OC/AC- dla osób mających mandaty i punkty karne za przewinienia na drodze.Towarzystwa otrzymają dane tylko o tych przestępstwach i wykroczeniach drogowych, o których jest mowa w Kodeksie Karnym i Kodeksie Wykroczeń.

 

 

 

AC

Na jakiej podstawie ubezpieczyciele podwyższą składkę?

Dziś wyższe OC/AC płacą ci, którzy kupują samochody o dużej mocy. Od połowy czerwca podwyżek ubezpieczeń komunikacyjnych będą musieli spodziewać się wszyscy ukarani mandatami. Zgodnie ze zmianą do art. 100ah ust 1 pkt 21 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ważne!
Nowe przepisy jedynie umożliwiają przekazywanie informacji o mandatach ubezpieczycielom. Zgodnie z ustawą ubezpieczyciel nie jest zmuszony do korzystania z tych danych i brania ich pod uwagę przy ustalaniu stawki ubezpieczenia komunikacyjnego OC/AC.
.

Jakie dane uzyskają ubezpieczyciele?

Towarzystwa  ubezpieczeniowe mają otrzymać dane tylko o tych przestępstwach i wykroczeniach drogowych, o których jest mowa w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń. Zakłady ubezpieczeń uzyskają dostęp do Centralnej Ewidencji Kierowców w zakresie danych o uprawnieniach osób, które:

  • posiadają lub którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, tramwajami lub motorowerami,
  • nie posiadają uprawnień,a które kierując pojazdem popełniły naruszenia przepisów ruchu drogowego,
  •  nie posiadają uprawnień,a w stosunku do których orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Ograniczenie prędkości

Czy ubezpieczyciele podniosą składki OC komunikacyjnego?

Większość firm ubezpieczeniowych deklaruje, że ma w planach korzystanie z dostępu do informacji o mandatach i punktach karnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe zgodnie przyznają, że  dostęp do informacji o mandatach pozwoli na coraz większe różnicowanie składek. Będzie to z korzyścią dla kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie.

„Lepsze dopasowanie ryzyka ubezpieczeniowego do stylu jazdy kierowców może w przyszłości korzystnie wpłynąć na składki osób, które jeżdżą bezpiecznie i nie zbierają punktów karnych, a także na wszystkich uczestników ruchu drogowego" – deklaruje PZU.”

Według ubezpieczycieli historia mandatów i punktów karnych będzie dla ubezpieczyciela dodatkową daną braną pod uwagę przy wyliczaniu stawki ubezpieczenia komunikacyjnego.

 

 

klofta ubezpieczeniaO mnie

Nazywam się Maciej Klofta i od ponad 20 lat działam w branży ubezpieczeniowej. Jestem specjalistą od ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych, firmowych i życiowych.

Z zamiłowania aktywnie gram w golfa i jestem zaangażowanym działaczem Gorzowskiego Klubu Golfowego.Na co dzień pomagam innym w dbaniu o to co dla nich najważniejsze. Dzielę się tym co wiem i tym co mnie inspiruje. Na moim blogu znajdziesz darmowe narzędzia i materiały, które ułatwią Twoje codzienne życie.

Musisz przeczytać

samolot, globus, laptop

Ubezpieczenie na wakacje – o co warto zadbać?

Planując wakacje, większość osób skupia się na znalezieniu ciekawego miejsca oraz komfortowego noclegu. Niestety mało kto przywiązuje większą wagę do zadbania o odpowiednie ubezpieczenie, powołując się na to, że bardzo …

0 komentarzy

Co warto wziąć pod uwagę gdy chcemy wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie jest niezwykle przydatne i daje naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy mowa o polisie na życie, na nieruchomość, czy na samochód. Dzięki odpowiednio dobranemu ubezpieczeniu można odetchnąć …

nowe przepisy drogowe

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022 roku   We wrześniu zmotoryzowanych czeka kolejna zmiana przepisów drogowych. Od 17 września za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać nawet 15 punktów karnych! …

0 komentarzy

Znajdziesz mnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *