Ubezpieczenia komunikacyjne-kolejna zmiana

Ubezpieczenia komunikacyjne

- zmiana od 17 czerwca 2022


Od 17 czerwca 2022 roku wchodzi w życie zmiana przepisów o mandatach i punktach karnych. Firmy ubezpieczeniowe będą mogły pozyskiwać wgląd w historię mandatów i punktów karnych. Ubezpieczyciele będą mogli podwyższyć składkę za ubezpieczenia komunikacyjne- OC/AC- dla osób mających mandaty i punkty karne za przewinienia na drodze.Towarzystwa otrzymają dane tylko o tych przestępstwach i wykroczeniach drogowych, o których jest mowa w Kodeksie Karnym i Kodeksie Wykroczeń.

 

 

 

AC

Na jakiej podstawie ubezpieczyciele podwyższą składkę?

Dziś wyższe OC/AC płacą ci, którzy kupują samochody o dużej mocy. Od połowy czerwca podwyżek ubezpieczeń komunikacyjnych będą musieli spodziewać się wszyscy ukarani mandatami. Zgodnie ze zmianą do art. 100ah ust 1 pkt 21 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ważne!
Nowe przepisy jedynie umożliwiają przekazywanie informacji o mandatach ubezpieczycielom. Zgodnie z ustawą ubezpieczyciel nie jest zmuszony do korzystania z tych danych i brania ich pod uwagę przy ustalaniu stawki ubezpieczenia komunikacyjnego OC/AC.
.

Jakie dane uzyskają ubezpieczyciele?

Towarzystwa  ubezpieczeniowe mają otrzymać dane tylko o tych przestępstwach i wykroczeniach drogowych, o których jest mowa w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń. Zakłady ubezpieczeń uzyskają dostęp do Centralnej Ewidencji Kierowców w zakresie danych o uprawnieniach osób, które:

  • posiadają lub którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, tramwajami lub motorowerami,
  • nie posiadają uprawnień,a które kierując pojazdem popełniły naruszenia przepisów ruchu drogowego,
  •  nie posiadają uprawnień,a w stosunku do których orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Ograniczenie prędkości

Czy ubezpieczyciele podniosą składki OC komunikacyjnego?

Większość firm ubezpieczeniowych deklaruje, że ma w planach korzystanie z dostępu do informacji o mandatach i punktach karnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe zgodnie przyznają, że  dostęp do informacji o mandatach pozwoli na coraz większe różnicowanie składek. Będzie to z korzyścią dla kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie.

„Lepsze dopasowanie ryzyka ubezpieczeniowego do stylu jazdy kierowców może w przyszłości korzystnie wpłynąć na składki osób, które jeżdżą bezpiecznie i nie zbierają punktów karnych, a także na wszystkich uczestników ruchu drogowego" – deklaruje PZU.”

Według ubezpieczycieli historia mandatów i punktów karnych będzie dla ubezpieczyciela dodatkową daną braną pod uwagę przy wyliczaniu stawki ubezpieczenia komunikacyjnego.

 

 

klofta ubezpieczeniaO mnie

Nazywam się Maciej Klofta i od ponad 20 lat działam w branży ubezpieczeniowej. Jestem specjalistą od ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych, firmowych i życiowych.

Z zamiłowania aktywnie gram w golfa i jestem zaangażowanym działaczem Gorzowskiego Klubu Golfowego.Na co dzień pomagam innym w dbaniu o to co dla nich najważniejsze. Dzielę się tym co wiem i tym co mnie inspiruje. Na moim blogu znajdziesz darmowe narzędzia i materiały, które ułatwią Twoje codzienne życie.

Musisz przeczytać

agencja ubezpieczeniowa gorzów

OC motocykla-ile wynosi kara w 2022 roku?

OC motocykla-ile wynosi kara w 2022 roku?   Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Czyli jej posiadanie jest obligatoryjne nie tylko dla właścicieli samochodów, ale i …

0 komentarzy
opalanie

Czym jest czerniak?

Czym jest czerniak?   Pomimo tego, że moda na opalanie minęła, od lat obserwuje się stały wzrost zachorowania na czerniaka. W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych wzrosła o 300 …

0 komentarzy
PZU Komfort

PZU assistance

PZU assistance – dlaczego warto?   Ubezpieczenie assistance należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Auto Assistance zazwyczaj występuje w kilku różnych wariantach – podstawowym oraz rozszerzonych. Dlatego można dopasować zakres ochrony …

0 komentarzy

Znajdziesz mnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.