Czym jest czerniak?

Czym jest czerniak?


 

Pomimo tego, że moda na opalanie minęła, od lat obserwuje się stały wzrost zachorowania na czerniaka. W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych wzrosła o 300 procent. "Co 10 lat podwaja się liczba Polaków, którzy chorują na ten nowotwór "- informuje prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski. A profilaktyka czerniaka jest prosta, podobnie jak jego diagnostyka.

 

 

znamię

Co to jest czerniak?

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów, komórek, króre wytwarzają barwnik zwany melaniną. Melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej występują na nogach oraz na plecach i karku. Czerniak może także  pojawić się na skórze głowy. Może też rozwinąć się w miejscach, które w niewielkim stopniu są narażone na kontakt z promieniami UV – nawet na pośladkach, gałce ocznej czy w obrębie ust.

Jak szybko rośnie czerniak?

Czerniak jest nowotworem bardzo agresywnym. Charakteryzuje się silnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami trudnymi do leczenia. Usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na wyleczenie prawie u 100% chorych. Dlatego bardzo ważne jest szybkie  rozpoznanie i leczenie czerniaka. Kluczowe znaczenie ma szybka wizyta u lekarza dermatologa lub onkologa. Niestety na wizytę zwykle trzema czekać nawet kilka miesięcy. Alternatywą jest więc prywatna opieka medyczna , która umożliwia wizytę u specjalisty już w ciągu 5 dni.

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy. Ważny  jest nie tylko rozmiar pieprzyka, ale także to, czy czerniak urósł w głąb skóry i dotarł do naczyń krwionośnych i limfatycznych. Naczyniami komórki nowotworowe docierają do węzłów chłonnych. Węzły chłonne przez jakiś czas zatrzymują komórki nowotworowe. Jeśli jednak ta bariera zostanie złamana  komórki nowotworowe przedostają się do całego organizmu. Agresywność czerniaka polega na tym, że jego komórki bardzo szybko zajmują kolejne organy, w tym wątrobę, płuca,mózg.

Czerniak może być nowym znamieniem na skórze, ale też może powstać z już istniejącego zdrowego znamienia pod wpływem słońca lub światła UV stosowanego np.  w solariach.

znamię

Czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na czerniaka?

Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego. Polacy z powodu jasnej karnacji skóry (fototyp 1 lub 2) są w dużym stopniu narażeni na czerniak. Zagrożenie zachorowaniem na czerniakiem wzrasta u osób:

 • o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach,
 •  o dużej liczbie znamion barwnikowych,
 • u których występują znamiona w miejscach drażnienia np. pod ramiączkiem stanika, paskiem od spodni,
 • które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w młodym wieku,
 • które słabo tolerują słońce,
 • opalających się z dużym trudem lub w ogóle,
 •  przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie np. pracujących na budowie,
 •  u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry,
 •  korzystających z solarium.

 

Złote zasady ochrony przed czerniakiem

 1. Unikanie nadmiernego słońca szczególnie między  godziną 11-16.
 2. Stosowanie kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB.
 3. Noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz nakrycia głowy.
 4. Regularne oglądanie skóry.
 5. Wizyty u dermatologa lub onkologa raz na 6 miesięcy.
 6. Rezygnacja z opalania w solarium.

 

Źródło:https://www.akademiaczerniaka.pl/

klofta ubezpieczeniaO mnie

Nazywam się Maciej Klofta od ponad 20 lat działam w branży ubezpieczeniowej. Jestem specjalistą od ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych, firmowych i życiowych.

Z zamiłowania aktywnie gram w golfa i jestem zaangażowanym działaczem Gorzowskiego Klubu Golfowego.Na co dzień pomagam innym w dbaniu o to co dla nich najważniejsze. Dzielę się tym co wiem i tym co mnie inspiruje. Na moim blogu znajdziesz darmowe narzędzia i materiały, które ułatwią Twoje codzienne życie.

Musisz przeczytać

samolot, globus, laptop

Ubezpieczenie na wakacje – o co warto zadbać?

Planując wakacje, większość osób skupia się na znalezieniu ciekawego miejsca oraz komfortowego noclegu. Niestety mało kto przywiązuje większą wagę do zadbania o odpowiednie ubezpieczenie, powołując się na to, że bardzo …

0 komentarzy

Co warto wziąć pod uwagę gdy chcemy wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie jest niezwykle przydatne i daje naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy mowa o polisie na życie, na nieruchomość, czy na samochód. Dzięki odpowiednio dobranemu ubezpieczeniu można odetchnąć …

nowe przepisy drogowe

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022 roku   We wrześniu zmotoryzowanych czeka kolejna zmiana przepisów drogowych. Od 17 września za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać nawet 15 punktów karnych! …

0 komentarzy

Znajdziesz mnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *