Depresja - choroba duszy
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego z nas niezależnie od wieku. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja to drugi najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, a do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Objawy depresji mogą być inne u każdego pacjenta i dlatego tak trudno ją rozpoznać.
W tym artykule:
1. Czym jest depresja?
2. Jak rozpoznać depresję?
3. Gdzie szukać pomocy?
Czym jest depresja
Terminu depresja potocznie używa się w odniesieniu do złego samopoczucia, uczucia przygnębienia i obniżonego nastroju. W psychiatrii terminem depresja określa się „szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji”. Depresja nie jest „dołkiem psychicznym” w jaki zdarza nam się czasami wpadać na skutek życiowych niepowodzeń. Kiedy uczucie pustki i bezsensu wszystkiego nie mija, a Ty nie możesz cieszyć życiem jak dotychczas, może się okazać, że cierpisz na depresję.
U każdego objawy depresji mogą być różne, jednak wpływają destrukcyjnie na osobowość i życie człowieka. Poza smutkiem i przygnębieniem osoba będąca w depresji odczuwa brak motywacji do życia. Ma obniżoną samoocenę, zaburzenia koncentracji i snu (często budzi się w nocy i nie może ponownie zasnąć). Depresja nie pozwala normalnie funkcjonować – pracować, uczyć się, spotykać się ze znajomymi czy realizować dotychczasowe pasje.
Różnica między zwykłym przygnębieniem a depresją jako stanem chorobowym nie jest wyraźna. Depresja jest chorobą, która zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa przez chorego. Dlatego tak ważne jest poszukanie fachowej pomocy u lekarza i psychoterapeuty.
Depresja to nie tylko problem dorosłych. Coraz częściej słyszy się o rosnącej liczbie występowania depresji u dzieci i młodzieży. Sytuacji nie ułatwiła na pewno izolacja spowodowana pandemią COVID. Dlatego, jeżeli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy nie zwlekaj. Nie zawsze szybkie irytowanie się, wpadanie w złość, wrogość i odgradzanie się od rodziny i rówieśników jest efektem dojrzewania. Takie symptomy mogą świadczyć także o rozwijającej się depresji.
Jak rozpoznać depresję?
Mimo wielu badań nad depresją wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o podłoże depresji. Do najpowszechniejszych należą teorie o przyczynach depresji obejmujących czynniki psychospołeczne i biologiczne (uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne i zaburzenia na poziomie neuroprzekaźnictwa).
Depresja jest stanem, który pojawia się niepostrzeżenie. To nie chwilowy spadek dobrego samopoczucia. Objawy depresji utrzymują się przez długi czas, a chory nie potrafi znaleźć rozwiązania swoich problemów. Należy pamiętać, że nie każdy gorszy dzień to objaw depresji. Objawy zmęczenia i zniechęcenia mogą świadczyć również o niedoborach witamin i minerałów. Gdy odczuwasz przygnębienie i inne niepokojące objawy, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Aby rozpoznać depresję lekarz powinien stwierdzić, że obecność obniżonego nastroju i zmniejszenie zainteresowania czynnościami dnia codziennego występują prawie codziennie i utrzymują się przez ponad dwa tygodnie. Osoba cierpiąca na depresję powoli traci poczucie sensu, staje się bierna i nie ma ochoty na żadną aktywność. Jedyne, czego pragnie to samotność. Obok wymienionych do objawów występujących w depresji można zaliczyć także: zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia apetytu i masy ciała, bezsenność, ale jednocześnie dużą potrzebę snu, migreny, zmniejszone libido, suchość w gardle, niesprawność intelektualną, myśli samobójcze, brak radości i energii, negatywną ocenę własnej osoby.
Jeśli obserwujesz podobne symptomy u siebie koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty.
Gdzie szukać pomocy?
Leczeniem depresji zajmuje się psychiatra. Rodzaj leczenia depresji jest uzależniony od natężenia oraz etapu choroby. Leczenie depresji odbywa się przy użyciu środków farmakologicznych, jak i psychoterapii. Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania, a pomoc znajdziesz w:
- poradniach zdrowia psychicznego
- szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych
- ośrodkach interwencji kryzysowej
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Leczenie depresji jest procesem długotrwałym. W najcięższych przypadkach depresja wymaga hospitalizacji i leczenia w ośrodkach specjalizujących się w tego typu schorzeniach. Leczenie depresji należy kontynuować nieprzerwanie przez okres 6 – 12 miesięcy po ustąpieniu objawów. Depresja często jest chorobą nawracającą nie należy więc lekceważyć występowania ponownych spadków nastroju.
Pomoc możesz także uzyskać w formie zdalnej poprzez telefony zaufania czy konsultacje on-line. Niektóre firmy ubezpieczeniowe w tym, PZU w ramach swojej oferty ubezpieczeniowej posiada konsultacje u lekarza psychiatry i psychologa.
Pamiętaj ! Nieleczona depresja może prowadzić do próby samobójczej.
Wykaz poradni zdrowia psychicznego w województwie lubuskim znajdziesz tutaj.
Nazywam się Maciej Klofta od ponad 20 lat działam w branży ubezpieczeniowej. Jestem specjalistą od ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych, firmowych i życiowych.
Z zamiłowania aktywnie gram w golfa i jestem zaangażowanym działaczem Gorzowskiego Klubu Golfowego.Na co dzień pomagam innym w dbaniu o to co dla nich najważniejsze. Dzielę się tym co wiem i tym co mnie inspiruje. Na moim blogu znajdziesz darmowe narzędzia i materiały, które ułatwią Twoje codzienne życie.
Musisz przeczytać
Ubezpieczenie na wakacje – o co warto zadbać?
Planując wakacje, większość osób skupia się na znalezieniu ciekawego miejsca oraz komfortowego noclegu. Niestety mało kto przywiązuje większą wagę do zadbania o odpowiednie ubezpieczenie, powołując się na to, że bardzo …
Co warto wziąć pod uwagę gdy chcemy wykupić ubezpieczenie?
Ubezpieczenie jest niezwykle przydatne i daje naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy mowa o polisie na życie, na nieruchomość, czy na samochód. Dzięki odpowiednio dobranemu ubezpieczeniu można odetchnąć …
Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022
Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022 roku We wrześniu zmotoryzowanych czeka kolejna zmiana przepisów drogowych. Od 17 września za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać nawet 15 punktów karnych! …