Depresja – choroba duszy

Depresja - choroba duszy


 

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego z nas niezależnie od wieku. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja to drugi najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, a do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Objawy depresji mogą być inne u każdego pacjenta i dlatego tak trudno ją rozpoznać.

 

Czym jest depresja

Terminu depresja potocznie używa się w odniesieniu do złego samopoczucia, uczucia przygnębienia i obniżonego nastroju. W psychiatrii terminem depresja określa się „szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji”. Depresja nie jest „dołkiem psychicznym” w jaki zdarza nam się czasami wpadać na skutek życiowych niepowodzeń. Kiedy uczucie pustki i bezsensu wszystkiego nie mija, a Ty nie możesz cieszyć życiem jak dotychczas, może się okazać, że cierpisz na depresję.

U każdego objawy depresji mogą być różne, jednak wpływają destrukcyjnie na osobowość i życie człowieka. Poza smutkiem i przygnębieniem osoba będąca w depresji odczuwa  brak motywacji do życia. Ma obniżoną samoocenę, zaburzenia koncentracji i snu (często budzi się w nocy i nie może ponownie zasnąć). Depresja nie pozwala normalnie funkcjonować – pracować, uczyć się, spotykać się ze znajomymi czy realizować dotychczasowe pasje.

Różnica między zwykłym przygnębieniem a depresją jako stanem chorobowym nie jest wyraźna. Depresja jest chorobą, która zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa przez chorego. Dlatego tak ważne jest poszukanie fachowej pomocy u lekarza i psychoterapeuty.

Depresja to nie tylko problem dorosłych. Coraz częściej słyszy się o rosnącej liczbie występowania depresji u dzieci i młodzieży. Sytuacji nie ułatwiła na pewno izolacja spowodowana pandemią COVID. Dlatego, jeżeli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy nie zwlekaj. Nie zawsze szybkie irytowanie się, wpadanie w złość, wrogość i odgradzanie się od rodziny i rówieśników jest efektem dojrzewania. Takie symptomy mogą świadczyć także o rozwijającej się depresji.

 

 

depresja

Jak rozpoznać depresję?

Mimo wielu badań nad depresją wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o podłoże depresji. Do najpowszechniejszych należą teorie o przyczynach depresji obejmujących czynniki psychospołeczne i biologiczne (uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne i zaburzenia na poziomie neuroprzekaźnictwa).

Depresja jest stanem, który pojawia się niepostrzeżenie. To nie chwilowy spadek dobrego samopoczucia. Objawy depresji utrzymują się przez długi czas, a chory nie potrafi znaleźć rozwiązania swoich problemów. Należy pamiętać, że nie każdy gorszy dzień to objaw depresji. Objawy zmęczenia i zniechęcenia mogą świadczyć również o niedoborach witamin i minerałów. Gdy odczuwasz przygnębienie i inne niepokojące objawy, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Aby rozpoznać depresję lekarz powinien stwierdzić, że obecność obniżonego nastroju i zmniejszenie zainteresowania czynnościami dnia codziennego występują  prawie codziennie i utrzymują się przez ponad dwa tygodnie. Osoba cierpiąca na depresję powoli traci poczucie sensu, staje się bierna i nie ma ochoty na żadną aktywność. Jedyne, czego pragnie to samotność. Obok wymienionych do objawów występujących w depresji można zaliczyć także: zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia apetytu i masy ciała, bezsenność, ale jednocześnie dużą potrzebę snu, migreny, zmniejszone libido, suchość w gardle, niesprawność intelektualną, myśli samobójcze, brak radości i energii, negatywną ocenę własnej osoby.

Jeśli obserwujesz podobne symptomy u siebie koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty.

depresja

Gdzie szukać pomocy?

Leczeniem depresji zajmuje się psychiatra. Rodzaj leczenia depresji jest uzależniony od natężenia oraz etapu choroby. Leczenie depresji odbywa się przy użyciu środków farmakologicznych, jak i psychoterapii. Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania, a pomoc znajdziesz w:

  • poradniach zdrowia psychicznego
  • szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych
  • ośrodkach interwencji kryzysowej
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Leczenie depresji jest procesem długotrwałym. W najcięższych przypadkach depresja wymaga hospitalizacji i leczenia w ośrodkach specjalizujących się w tego typu schorzeniach. Leczenie depresji należy kontynuować nieprzerwanie przez okres 6 – 12 miesięcy po ustąpieniu objawów. Depresja często jest chorobą nawracającą nie należy więc lekceważyć występowania ponownych spadków nastroju.

Pomoc możesz także uzyskać w formie zdalnej poprzez telefony zaufania czy konsultacje on-line. Niektóre firmy ubezpieczeniowe w tym, PZU w ramach swojej oferty ubezpieczeniowej posiada konsultacje u lekarza psychiatry i psychologa.

Pamiętaj !  Nieleczona depresja może prowadzić do próby samobójczej.

Wykaz poradni zdrowia psychicznego w województwie lubuskim znajdziesz tutaj.

klofta ubezpieczeniaO mnie

Nazywam się Maciej Klofta od ponad 20 lat działam w branży ubezpieczeniowej. Jestem specjalistą od ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych, firmowych i życiowych.

Z zamiłowania aktywnie gram w golfa i jestem zaangażowanym działaczem Gorzowskiego Klubu Golfowego.Na co dzień pomagam innym w dbaniu o to co dla nich najważniejsze. Dzielę się tym co wiem i tym co mnie inspiruje. Na moim blogu znajdziesz darmowe narzędzia i materiały, które ułatwią Twoje codzienne życie.

Musisz przeczytać

ac

Ubezpieczenia komunikacyjne-kolejna zmiana

Ubezpieczenia komunikacyjne – zmiana od 17 czerwca 2022 Od 17 czerwca 2022 roku wchodzi w życie zmiana przepisów o mandatach i punktach karnych. Firmy ubezpieczeniowe będą mogły pozyskiwać wgląd w …

0 komentarzy
agencja ubezpieczeniowa gorzów

OC motocykla-ile wynosi kara w 2022 roku?

OC motocykla-ile wynosi kara w 2022 roku?   Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Czyli jej posiadanie jest obligatoryjne nie tylko dla właścicieli samochodów, ale i …

0 komentarzy
opalanie

Czym jest czerniak?

Czym jest czerniak?   Pomimo tego, że moda na opalanie minęła, od lat obserwuje się stały wzrost zachorowania na czerniaka. W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych wzrosła o 300 …

0 komentarzy

Znajdziesz mnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.