Bezpieczny Sylwester

Bezpieczny Sylwester


Domówka, zabawa w klubie, huczna miejska impreza czy sylwestrowo-noworoczny wyjazd - tak zwykle spędzamy ostatni dzień roku. Wiele z tych imprez połączonych będzie z pokazem sztucznych ogni. Efektowne fajerwerki, które są ukoronowaniem Sylwestra powodują jednak, że jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych nocy w roku. Jak spędzić Sylwestra bezpiecznie ? Używając petard należy pamiętać o  kilku zasadach bezpieczeństwa, które uchronią nas przed spędzeniem Sylwestra w szpitalu.

 

Należy pamiętać, że sztuczne ognie to materiały pirotechniczne – wybuchowe i łatwopalne. Nie ma środków pirotechnicznych, które są w pełni bezpieczne, dlatego przy odpalaniu fajerwerków należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Bezpieczny Sylwester - to trzeba wiedzieć:

 • Kupuj fajerwerki u sprawdzonych sprzedawców - sprzedaż środków pirotechnicznych jest dozwolona tylko osobom pełnoletnim.
 • Stosuj się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków – instrukcja powinna być w języku polskim. Powinna określać zasady bezpiecznego użytkowania, zawierać numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.
 • Sprawdź przed zakupem czy opakowanie/obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń. Wyrób, który jest przeznaczony do ustawienia w pionie na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania.

 

fajerwerki
 • Korzystając z fajerwerków wybierz miejsce, w którym nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
 • Nie odpalaj petard w zamkniętym pomieszczeniu czy w pobliżu obiektów, które mogą spowodować pożar.
 • Nie odpalaj petard z ręki, stojąc na balkonie, w tłumie lub po wypiciu alkoholu.
 • Nigdy nie pochylaj się nad fajerwerkami, gdy je odpalasz. Rób to stojąc lub kucając z boku.Jeśli odpalasz rakietę, włóż patyk do butelki. Nigdy nie wbijaj patyka w ziemię. Rakieta  ma wybuchnąć wznosząc się pod niebo. Wyrzutnię zabezpiecz przed przewróceniem się podczas wystrzału.
 • Jeśli po odpaleniu  fajerwerk nie eksploduje, nie podchodź, aby sprawdzić, co się stało. Nigdy nie odpalaj petardy po raz drugi.
 • Nie trzymaj odpalonych petard w dłoni.
 • Nie pozwalaj na odpalanie fajerwerków przez dzieci.
 • Kiedy dojdzie do wypadku wezwij niezwłocznie służby ratownicze.
fajerwerki

Pamiętajmy !

W całej Polsce panuje zakaz używania fajerwerków za wyjątkiem 31 grudnia. Dlatego nie wahajmy się wzywać Straży Miejskiej i Policji za zakłócanie spokoju naszego i zwierząt. Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc o spokój naszych czworonogów w sylwestrową noc.

Za wypadki związane z odpalaniem fajerwerków odpowiadają ich sprawcy. W przypadku dzieci są to rodzice bądź opiekunowie prawni. Dlatego należy mieć ubezpieczenie NNW - każdy narażony jest  na niebezpieczeństwo. Warto także posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, aby w razie konieczności wypłacenia odszkodowania osobie trzeciej (dotyczy również szkód wyrządzonych przez nieletnie dzieci), nie trzeba było płacić odszkodowania z własnej kieszeni.

klofta ubezpieczeniaO mnie

Nazywam się Maciej Klofta od ponad 20 lat działam w branży ubezpieczeniowej. Jestem specjalistą od ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych, firmowych i życiowych.

Z zamiłowania aktywnie gram w golfa i jestem zaangażowanym działaczem Gorzowskiego Klubu Golfowego.Na co dzień pomagam innym w dbaniu o to co dla nich najważniejsze. Dzielę się tym co wiem i tym co mnie inspiruje. Na moim blogu znajdziesz darmowe narzędzia i materiały, które ułatwią Twoje codzienne życie.

Musisz przeczytać

samolot, globus, laptop

Ubezpieczenie na wakacje – o co warto zadbać?

Planując wakacje, większość osób skupia się na znalezieniu ciekawego miejsca oraz komfortowego noclegu. Niestety mało kto przywiązuje większą wagę do zadbania o odpowiednie ubezpieczenie, powołując się na to, że bardzo …

0 komentarzy

Co warto wziąć pod uwagę gdy chcemy wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie jest niezwykle przydatne i daje naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy mowa o polisie na życie, na nieruchomość, czy na samochód. Dzięki odpowiednio dobranemu ubezpieczeniu można odetchnąć …

nowe przepisy drogowe

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022

Nowe przepisy drogowe od 17 września 2022 roku   We wrześniu zmotoryzowanych czeka kolejna zmiana przepisów drogowych. Od 17 września za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać nawet 15 punktów karnych! …

0 komentarzy

Znajdziesz mnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *