Ubezpieczenie AC – nie popełniaj tych błędów

Ubezpieczenie autocasco jest najczęściej wybierane jako ubezpieczenie nowych i droższych samochodów. Najczęściej kupujemy AC w  pakiecie razem z ubezpieczeniem OC samochodu, NNW pasażerów i ASS, ponieważ wtedy jest zwykle tańsze.Dowiedz się,  jak uniknąć podstawowych błędów podczas zakupu ubezpieczenia autocasco – liczy się nie tylko cena.

1. Nie sprawdzasz sumy ubezpieczenia

Wartość pojazdu  jest określana na podstawie katalogów eksperckich, które szacują ich wartość na podstawie średniej ceny sprzedaży. Katalogi takie nie uwzględniają jednak dodatkowego wyposażenia samochodu lub to czy pojazd jest z importu. Zwróć uwagę także na, to czy na umowie masz ustaloną stałą czy zmienną sumę ubezpieczenia. Zmienna suma ubezpieczenia powoduje wypłatę odszkodowania w wysokości wartości pojazdu w dniu dokonania np. kradzieży, a nie zawierania umowy. W przypadku samochodów nowszych, które szybko tracą na wartości, lepiej zatem wykupić polisę ubezpieczeniową  AC ze stałą sumą ubezpieczenia.

2. Nie sprawdzasz zakresu terytorialnego

Zawsze sprawdzaj  w jakich krajach jaki zakres ubezpieczenia AC obejmuje Twoja polisa. Kradzież pojazdu na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy  czy Mołdawii jest wyłączona z ochrony w większości zakładów ubezpieczeń. Zwykle jednak taką ochronę możesz wykupić w opcjach dodatkowych ubezpieczenia.

 

3. Źle określasz wersję samochodu

Wersja samochodu wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC, jak i AC. W przypadku ubezpieczenia OC największy wpływ na wysokość składki ma pojemność silnika, a przy autocasco wartość pojazdu. Błędnie wskazany typ pojazdu pociąga za sobą źle ustaloną sumę ubezpieczenia. Ma to ogromne znaczenie w przypadku wypłaty odszkodowania w przypadku szkody. Jeśli ustalona suma ubezpieczenia była zbyt niska uzyskane odszkodowanie może być nieadekwatne ( zbyt niskie ) do wyrządzonej szkody.

 

4. Zatajasz informacje o korzystaniu z samochodu przez młode osoby.

Na cenę ubezpieczenia AC wpływa także to, czy z samochodu będą korzystać młode osoby. Jeżeli zataisz ten fakt w przypadku szkody możesz nie uzyskać odszkodowania. Większość zakładów ubezpieczeń podnosi stawkę za ubezpieczenie w przypadku korzystania z samochodu przez osoby, które nie ukończyły  np.  26 roku życia.

 

5. Nie dostosowujesz zakresu ubezpieczenia do swoich potrzeb.

Zakres ubezpieczenia autocasco jest bardzo szeroki i możesz go zawsze dopasować do własnych potrzeb. Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa składka. Dlatego przeanalizuj ze swoim doradcą ubezpieczeniowym swoje potrzeby w zakresie ubezpieczenia AC i płać tylko za to, czego naprawdę potrzebujesz.

 

6. Nie korzystasz z dodatkowych zniżek.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj dają zniżkę za zakup pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Kupując OC warto dowiedzieć się, jaką zniżkę otrzymasz, jeżeli dokupisz ubezpieczenie AC lub tzw. minicasco. Zapytaj swojego agenta, czy w przypadku  zakupu innego ubezpieczenia np. mieszkania uzyskasz dodatkowe zniżki. Mimo że są one niewielkie, finalnie wpływają na obniżenie składki za polisę.

 

7. Niedokładnie czytasz Ogólne Warunki Ubezpieczenia

OWU  określają prawa i obowiązki  towarzystwa i ubezpieczającego. Ważnym zapisem są wyłączenia odpowiedzialności – spis zdarzeń, w których ubezpieczyciel nie wypłaci  Ci odszkodowania. Zawsze przeanalizuj dokładnie w jakich przypadkach ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania. Warto również zapoznać się z warunkami jakie Ty jako właściciel pojazdu musisz spełnić w przypadku wystąpienia szkody, aby bez problemu uzyskać odszkodowanie.

Bądź mądry przed szkodą i wykup ubezpieczenie AC dla swojego samochodu. Więcej informacji na temat autocasco znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *