Ubezpieczenie szkolne (NNW) dzieci i młodzieży – jak wybrać?

Ubezpieczenie szkolne (NNW) dzieci i młodzieży - jak wybrać? 

 

Co roku w szkole dochodzi do ponad 60 tysięcy wypadków dzieci i młodzieży. To więcej niż wypadków drogowych zgłoszonych policji. Przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń ma chronić dzieci tzw. ubezpieczenie szkolne. Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie szkolne dzieci i młodzieży? Czy zakup ubezpieczenia dziecka w szkole jest obowiązkowy? Czy  Ty jako rodzic masz prawo ubezpieczyć dziecko we własnym zakresie ?  Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie szkolne dzieci i młodzieży?

Zanim wyślesz dziecko do szkoły czy na trening zadbaj o jego bezpieczeństwo.

Czy zakup ubezpieczenia w szkole jest obowiązkowy?

Wielu rodziców opłaca składki na ubezpieczenie NNW dziecka w szkole ze względu na przyzwyczajenie i wygodę. Atrakcyjna wydaje się także cena, zwykle nie przekraczająca 50 zł/rok. Często rodzice nie wiedzą, że z takiego ubezpieczenia można zrezygnować i w podobnej cenie wybrać samodzielnie optymalne ubezpieczenia dostosowane do potrzeb dziecka. Rezygnując z zakupu ubezpieczenia w szkole, nie trzeba składać pisemnej rezygnacji wyjaśniającej decyzję czy przedstawiać polisę wykupioną gdzie indziej.

Polisy proponowane w szkołach to polisy grupowe, zwykle obejmujące tylko zakres podstawowy ubezpieczenia bez rozszerzeń np. o uprawianie sportu. Niska składka to zazwyczaj niska suma ubezpieczenia. Skutkuje to niewysokim odszkodowaniem nie pokrywającym zwykle kosztów leczenia i rehabilitacji. Podczas gdy wybierając polisę samodzielnie możesz negocjować jej warunki, zakres i cenę.  W praktyce ubezpieczenie zakupione w szkole nie spełnia swojego zadania i daje iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa. Korzystniej jest więc wybrać ubezpieczenie samodzielnie.

Musisz przeczytać

ubezpieczenie życia

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie Każdego dnia dbasz o siebie i swoją rodzinę. Zwykle nie myślisz o tym, że mogą Was spotkać nieszczęścia w postaci wypadków, czy chorób. „Nie potrzebuję ubezpieczenia na …

0 komentarzy

Zmiany w kodeksie drogowym od 1 czerwca 2021

Zmiany w kodeksie drogowym od 1 czerwca 2021. 1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym …

0 komentarzy

Ubezpieczenie rowerzysty w PZU- czy warto?

Ubezpieczenie rowerzysty w PZU- czy warto?Jesteś rowerzystą i chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Jazda na rowerze to Twój sposób na życie i nie chciałbyś go stracić ? Większość firm ubezpieczeniowych …

0 komentarzy
ubezpieczenie szkolne

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie dla dziecka?

Rezygnacja z ubezpieczenia grupowego proponowanego przez szkołę nie powinna być równoznaczna z rezygnacją z ochrony dziecka. Jeżeli nie ubezpieczamy dziecka w szkole należy samodzielnie wykupić ubezpieczenie NNW  dziecka. Dlatego, że taka polisa zapewni środki na leczenie i rehabilitację w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Każde ubezpieczenie NNW stanowi zabezpieczenie zdrowia i życia dziecka.

Tzw. ubezpieczenie szkolne jest przeznaczone nie tylko dla dzieci szkół podstawowych. Z ubezpieczenia NNW mogą skorzystać osoby podejmujące naukę w różnych typach szkół – ponadpodstawowych, policealnych, wieczorowych czy na studiach. Polisę można również zakupić dla przedszkolaków czy dzieci uczęszczających do żłobka.

Przed zakupem polisy należy bardzo dokładnie zapoznać się z OWU  : zakresem i wyłączeniami, ponieważ każdy ubezpieczyciel oferuje inne warunki ubezpieczenia.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne dzieci i młodzieży?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest zależny od wybranego przez nas towarzystwa ubezpieczeniowego i wariantu ubezpieczenia. Wypłacone odszkodowanie będzie zależało od wybranej przez nas sumy ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia tym kwota wypłacona za 1% uszczerbku na zdrowiu jest wyższa. Ubezpieczenie NNW w wariancie podstawowym gwarantuje  zwykle wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku doszło do:.

 • urazów i trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • śmierci ubezpieczonego.

Ubezpieczenie obejmuje w zależności od wybranego wariantu najczęstsze wypadki i zdarzenia, które mogą przydarzyć się dzieciom np.:urazy głowy, narządu wzroku i słuchu, urazy kończyn, utratę zębów czy ukąszenie przez kleszcza.

Podstawowe warianty ubezpieczenia można rozszerzyć o dodatkową ochronę :

 • pobyt w szpitalu,
 • pokrycie kosztów rehabilitacji,zakupu okularów czy kosztów leczenia,
 • pogryzienia przez zwierzę,
 • porażenia i zatrucia,
 • wystąpienie poważnej choroby, np. oponiak, niewydolność nerek,sepsa.

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje razem z ubezpieczeniem NNW usługi assistance. Dla przykładu ubezpieczenie PZU Szkolne i  PZU Edukacja gwarantuje:

 • pomoc medyczną, np. domowe wizyty lekarza i pielęgniarki,
 • transport medyczny,
 • pomoc psychologa,
 • zorganizowanie pomocy rehabilitacyjnej,
 • pomoc pielęgnacyjną po hospitalizacji,
 • dostawę drobnego sprzętu rehabilitacyjnego lub medycznego albo leków przepisanych przez lekarza,
 • indywidualne lekcje w domu – jeśli dziecko nie może chodzić do szkoły dłużej niż 10 dni,
 • konsultacje przez infolinię medyczną.

 

Kiedy działa ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży? 

Ubezpieczenie szkolne dzieci i młodzieży działa przez 12 miesięcy w roku. Oznacza to, że dziecko jest ubezpieczone także podczas wakacji, ferii zimowych, przerw świątecznych, wycieczek, zajęć dodatkowych czy pobytu w domu. Warto jednak zapoznać się szczegółowo z warunkami jakie proponuje firma ubezpieczeniowa. Niektóre ubezpieczenia NNW szkolne chronią też dziecko podczas pobytu za granicą.

Jakie ubezpieczenie NNW wybrać?

Ubezpieczenie dziecka bezsprzecznie powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb i stylu życia dziecka. Jeżeli Twoje dziecko uprawia dodatkowo sport istotne będzie, czy ubezpieczenie obejmuje wyczynowe uprawianie sportu. Wybierając polisę przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres świadczeń podstawowych chroniących w przypadku wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Niewątpliwie ważną kwestią będzie to, czy ubezpieczenie zapewnia świadczenie szpitalne oraz jaka kwota zostanie wypłacona za 1% uszczerbku na zdrowiu. Należy zwrócić uwagę  także na oferowane przez firmę ubezpieczeniową usługi assistance,które w momencie wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego okazują się bardzo potrzebne.

Przed podpisaniem umowy przede wszystkim należy zapoznać się z OWU i wykluczeniami  proponowanymi przez ubezpieczyciela.

 

Znajdziesz mnie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *